TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Konstrukcji Budowlanych

Prof. dr hab. inż. KAZIMIERZ RYKALUK (1941 – 2021)

miniaturka.jpg Urodził się 1 stycznia 1941 r w Kadłubiskach. Zmarł 6 kwietnia 2021 r. we Wrocławiu. Był absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej w specjalności „konstrukcje budowlane” z roku 1963. Na macierzystym Wydziale w 1969 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w specjalności „konstrukcje metalowe” oraz stopień doktora habilitowanego w 1982 r. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 1999 r.

Staż przemysłowy odbył w Poznańskim Przedsiębiorstwie Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych „Mostostal”. Posiadał uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do projektowania i kierowania robotami. Był rzeczoznawcą budowlanym na terenie całego kraju. Wykonał samodzielnie lub zespołowo wiele projektów i ekspertyz konstrukcji stalowych różnych obiektów (np. projekty hełmów wież Katedr we Wrocławiu, Wałbrzychu i Częstochowie, ekspertyza katastrofy Hali Międzynarodowych Targów Katowickich, ekspertyza awarii dachu Hali Widowiskowo-Sportowej w Sopocie).

Przedmiotem szczególnych zainteresowań są konstrukcje metalowe, a w szczególności:

  • właściwości stali konstrukcyjnych,
  • naprężenia własne spawalnicze,
  • pękanie kruche i zmęczeniowe,
  • nośność stalowych konstrukcji wysokich (kominy, wieże, maszty),
  • stateczność elementów płytowych konstrukcji.

Opublikował ponad 160 prac z tego zakresu i był autorem 8 publikacji książkowych.

Wypromował 5-ciu doktorów: Barbara Mańko, Andrzej Kowal, Manfred Frejno, Sławomir Rowiński, Łukasz Janiga.

Odznaczenia i nagrody:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Złote i Srebrne Odznaki PZiTB oraz NOT,
  • kilkadziesiąt nagród Rektora, Dziekana Wydziału oraz Dyrektora Instytutu Budownictwa.

W latach 1963-2011 pracował jako nauczyciel akademicki na macierzystym Wydziale. Następnie przez kilka lat był zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Budownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Był członkiem komitetów naukowych wielu konferencji naukowo-technicznych krajowych i zagranicznych.

Znamy Go jako szlachetnego człowieka, naukowca poszukującego wytrwale prawdy i wielkiego przyjacielem młodszych pracowników nauki, których zawsze wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem.

Mieliśmy szczęście być tak blisko wielkiego naukowca i wspaniałego człowieka.

Cześć Jego pamięci.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024